Салауат Юлаевтың тыуған төйәгендә этноауыл барлыҡҡа килеүе ихтимал

29 Апреля 2021

Бөгөн Салауат районында башҡорт батыры, шағир, яугир Салаут Юлаевҡа бағышланған кәңәшмә үтә. Унда ғалимдар, йәмәғәт ойошмалары, төньяҡ-көнсығыш башҡорт ырыуҙары ҡатнаша.

Кәңәшмәлә ҡатнашыусылар Тәкәй ауылында батырҙарҙы иҫкә алды. Хәҙер был ауыл юҡ. Урындағы йәмәғәт активистары тарафынан бында таштан тирмә ҡоролған. Шулай уҡ, Бөтә донъя башҡорттары ҡоролтайының йәштәр хәрәкәте һәм башҡа йәмәғәт ойошмалары тарафынан иҫтәлекле таш ҡуйылған.

Салауат районы хакимиәтенән хәбәр итеүҙәренсә, Тәкәй ауылы урынында тарихи-этнографик ауыл төҙөү планлаштырыла. Проект эш өҫтөндә.
_____________
???? На родине Салавата Юлаева может появиться этнодеревня

Сегодня в Салаватском районе проходит конференция, посвященная башкирскому батыру, поэту, полководцу Салавату Юлаеву. В ней принимают участие учёные, общественники, представители северо-восточных башкирских родов.

Участники конференции почтили память героев на родине Салавата Юлаева — на месте деревни Текеево. Её уже не существует. Силами местных общественников здесь построена каменная юрта. Кстати, здесь был установлен памятный камень молодёжным крылом ВКБ и другими общественными организациями.

Как сообщили нам в Администрации Салаватского района, на месте Текеево планируется создание историко-этнографической деревни. Проект уже разрабатывается.

#ҡоролтай #курултай #ВсемирныйКурултайБашкир #СалаватЮлаев #СалауатРайоны #СалауатЮлаев #ГодБашкирскойИстории #БашҡортТарихыЙылы